:: دوره 20، شماره 5 - ( آذر و دی 1397 ) ::
دوره 20 شماره 5 صفحات 125-142 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر استرس گرمایی بر روند اسپرماتوژنز
مرضیه تولائی* ، نیلوفر صادقی، محمد حسین نصر اصفهانی
گروه زیست ‌فناوری تولیدمثل، مرکز تحقیقات پزشکی تولیدمثل، پژوهشکده زیست ‌فناوری جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه رویان، اصفهان، ایران ، tavalaee.m@royaninstitute.org
چکیده:   (3846 مشاهده)
زمینه و هدف: اسپرماتوژنز شامل یک سری از مراحل پیچیده است که در تمایز اسپرماتوگونی ها به اسپرم‌ های بالغ دخالت دارد. روند تکوین اسپرماتوگونی ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلف ازجمله: تنش گرمایی قرار گیرد و باعث کاهش کیفیت اسپرم و درنتیجه تأثیر منفی بر روی باروری گردد. به ‌سختی می ‌توان به‌ طور کامل از عوامل افزایش ‌دهنده دمای کیسه بیضه (از شیوه زندگی، شغل، محیط ‌زیست تا شرایط پاتوفیزیولوژیکی) جلوگیری کرد؛ بنابراین، تنظیم حرارت بیضه از اهمیت زیادی جهت تضمین تولید اسپرم زنده و کارا جهت حفظ باروری برخوردار است. تعدادی از مطالعات انجام‌ شده در طی چند دهه گذشته به اثرات نامطلوب حرارت بر روند اسپرماتوژنز در گونه ‌های متنوع پستانداران پرداخته است. در این بررسی، به اثرات گرما بر روی سیکل اسپرماتوژنز و همچنین پاسخ مولکولی سلول ‌های زایا به ‌قرار گرفتن در معرض گرما و مکانیسم احتمالی دخیل در آسیب سلول ‌های زایا ناشی از حرارت، شامل: آپوپتوز، آسیب DNA و اتوفاژی پرداخته ‌شده است.
روش بررسی: در این مطالعه مقالات مربوط بین سال ‌های 1997 تا 2016، از پایگاه‌ داده PubMed و با کمک موتور جستجوی Google Scholar استخراج شد و مورد استفاده قرار گرفت.
یافته ‌ها: دما نقش مهمی در توسعه سلول ‌های زایای و همچنین چرخه تولیدمثل موجودات زنده ایفا می ‌کند. لیکن عدم تنظیم حرارت کیسه بیضه باعث افزایش دمای بیضه شده که منجر به استرس حرارتی تناسلی می ‌شود و این اختلال برای اسپرماتوژنز زیان ‌آور است.
نتیجه‌گیری: بررسی و توجه بیشتر به مکانیسم‌ های مختلف تأثیر گرما بر بیضه و اسپرم می‌ تواند باعث پیشرفت‌ چشمگیری در زمینه اتیولوژی ناباروری مردان گردد.
 
واژه‌های کلیدی: استرس گرمایی، اسپرماتوژنز، ناباروری، افزایش حرارت
متن کامل [PDF 1168 kb]   (607 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه مروری | موضوع مقاله: سایر
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۶


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 5 - ( آذر و دی 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها