:: دوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) ::
دوره 20 شماره 2 صفحات 51-58 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سمیت نانو ذرات اکسید سیلیس بر روی سلول‌های عصبی تمایزیافته PC12 در شرایط In vitro
الهام یکتادوست ، مجتبی فلاختی، سویار ساری، فرنوش عطار*
گروه پژوهشی بیولوژی، پژوهشکده صنایع غذایی و کشاورزی، پژوهشگاه استاندارد، کرج، ایران ، f.attar@standard.ac.ir
چکیده:   (1047 مشاهده)
زمینه و هدف: نانو ذرات اکسید سیلیس علاقه زیادی از محققین را در بیوتکنولوژی و زمینه‌های دارویی جلب کرده است. اینکه نانو ذرات اکسید سیلیس می‌توانند سمیت سلولی در سلول‌های طبیعی را القا کنند، به‌خوبی ثابت‌شده است. بااین‌حال، تا به ‌امروز سمیت سلولی نانو ذرات اکسید سیلیس در برابر سلول‌های سیستم عصبی مورد بررسی قرار نگرفته است.
روش بررسی: در این مطالعه فعالیت کاسپاز 8 و 6 در سلول‌های PC12 تیمار شده با غلظت‌های مختلف نانو ذرات اکسید سیلیس در شرایط In vitro و با استفاده از دستگاه الایزاریدر مورد سنجش قرار گرفت. داده ها با استفاده از برنامه آماری SPSS و آزمون One-way ANOVA و Student t-test مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که فعالیت کاسپاز 8 و 6 به‌صورت وابسته به غلظت نانو ذرات افزایش‌یافته است. درواقع، فعالیت کاسپاز 8 و 6 بعد از قرار گرفتن در معرض 1 نا 100 میکروگرم بر میلی‌لیتر از نانو ذرات اکسید سیلیس القا شد. بااین‌حال، نانو ذرات اکسید سیلیس در غلظت 0/1 میکروگرم بر میلی‌لیتر سمیت کمی نشان داد (0/05>P).
نتیجه‌گیری: یک مسیر وابسته به میتوکندری فعال ‌شده توسط کاسپاز 8 و 6 ممکن است در آپوپتوز ناشی از نانو ذرات و درنتیجه سمیت سلولی در سلول‌های PC12 نقش داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: نانو ذرات اکسید سیلیس، سمیت سلولی، آپاپتوز، کاسپاز
متن کامل [PDF 605 kb]   (585 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سم شناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها