:: دوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) ::
دوره 20 شماره 2 صفحات 35-50 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر برنامه توانبخشی ورزشی در سطوح پایدار و ناپایدار بر تعادل و قدرت عضلات اندام تحتانی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس
پگاه رحمانی* ، وحید ذوالاکتاف ، امیر حسین براتی
دانشجو، گروه آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران ، pegah.rahmani87@gmail.com
چکیده:   (879 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف از پژوهش حاضر، بررسی تأثیر 10 هفته برنامه توانبخشی ورزشی در سطوح پایدار و ناپایدار ‌بر تعادل و قدرت عضلات اندام تحتانی در زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بود.
روش بررسی: در این مطالعه نیمه تجربی، 30 بیمار به طور تصادفی در دو گروه تمرینی قرار گرفتند. تمرینات به مدت 10 هفته و سه جلسه در هر هفته انجام گرفت و مدت هر جلسه یک ساعت بود. برای ارزیابی قدرت عضلات از داینامومتر دستی استفاده شد. آزمون های زمان ایستادن روی یک ‌پا و زمان برخاستن و رفتن به ترتیب برای ارزیابی تعادل ایستا و پویا استفاده شدند. داده ها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌های مکرر و آزمون تی مستقل و وابسته مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که در هر دو گروه تمرینی، افزایش معنی داری در تمام پارامترهای اندازه گیری ‌شده مشاهده شد. همچنین، یافته‌ها بیانگر این بود که گروه تمرین در سطح ناپایدار، پیشرفت معنی دارتری در قدرت عضلات و تعادل ایستا و پویا نسبت به گروه تمرین در سطح پایدار داشته است.
نتیجه‌گیری: به‌طورکلی، می‌توان گفت تمرین در سطوح پایدار و ناپایدار، منجر به افزایش معنی داری در قدرت عضلات و تعادل بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می شود. با توجه به این نتایج، متخصصان مربوطه می توانند از این تمرینات به‌عنوان یک مکمل در کنار درمان های دارویی برای این بیماران استفاده کنند.
واژه‌های کلیدی: مولتیپل اسکلروزیس، ایستادن روی یک‌پا، برخاستن و رفتن، سطوح پایدار و ناپایدار
متن کامل [PDF 867 kb]   (306 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: حرکات اصلاحی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها