:: دوره 20، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) ::
دوره 20 شماره 1 صفحات 7-14 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سطح رزیستین در بیماران مبتلا به سندروم متابولیک و مقایسه با افراد سالم
فریبا سخایی، لیلا صالحی زاده، سید ضیاءالدین صمصام شریعت* ، مهتاب کشوری ، صدیقه عسگری
گروه بیوشیمی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران ، samsam@pharm.mui.ac.ir
چکیده:   (1361 مشاهده)
زمینه و هدف: سندروم متابولیک شامل مجموعه‌ای از ریسک فاکتورها می‌باشد که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد. هدف از این مطالعه تعیین ارتباط میان سطح رزیستین و اجزای سندروم متابولیک می‌باشد.
روش بررسی: این مطالعه‌ی موردی شاهدی بر روی زیرگروهی از افراد مراجعه‌کننده به درمانگاه پژوهشگاه قلب و عروق اصفهان انجام گرفت. نمونه‌ی سرم 76 نفر (38 فرد سالم و 38 فرد مبتلا به سندروم متابولیک) به‌منظور ارزیابی سطح رزیستین با استفاده از روش الایزا بررسی شد. ارتباط میان سطح رزیستین و سطوح توتال کلسترول، تری گلیسیرید، LDL-C ،HDL-C، قند خون ناشتا، دور کمر، نمایه توده بدن و فشارخون سیستولی و دیاستولی تعیین گردید.
یافته‌ها: در افراد مبتلابه سندروم متابولیک سطح سرمی توتال کلسترول، تری گلیسیرید، قند خون ناشتا و LDL کلسترول (0/001P<) به‌طور معنی داری بیشتر از افراد سالم و سطح سرمی HDL کلسترول در افراد مبتلا کمتر از افراد سالم بود (0/001P<). سطح رزیستین سرم در افراد مبتلا به سندروم متابولیک به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از افراد سالم بود (0/54±1/70 ،0/004=P). سطح رزیستین سرم با پارامترهای وزن (0/014= P،0/396r=) و نمایه توده‌ بدن (0/050= P،0/302r=) و تری گلیسیرید (0/023= P،0/384r=) همبستگی معنی داری نشان داد. ارتباط معنی داری میان رزیستین و اجزای سندروم متابولیک در افراد سالم مشاهده نشد (0/05P>).
نتیجه‌گیری: سطح سرمی رزیستین در افراد مبتلا به سندروم متابولیک بالاتر از افراد سالم است و می‌تواند معیاری در تشخیص زودهنگام بیماری و شدت بیماری در آینده محسوب شود.
واژه‌های کلیدی: سندروم متابولیک، رزیستین، بیماری‌های قلبی- عروقی
متن کامل [PDF 807 kb]   (432 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها