:: دوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
دوره 19 شماره 6 صفحات 38-47 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر درمان شناختی مبتنی بر حضور ذهن در کاهش میزان اضطراب مرگ زنان مبتلا به بیماری عروق کرونر
عزت اله قدم پور* ، پروانه رادمهر، لیلا یوسف وند
گروه روانشناسی، دانشگاه لرستان، خرم آباد ، ghadampour1973@gmail.com
چکیده:   (1537 مشاهده)
چکیده:
زمینه و هدف: از مسائل مهمی که بیماران عروق کرونر با آن روبه‌رو هستند مشکلات روحی و روانی مانند اضطراب مرگ می‌باشد که اکثر بیماران آن را تجربه می‌کنند و به همین سبب موجب کاهش کیفیت زندگی و افزایش خطر مرگ می‌شود. هدف پژوهش حاضر بررسی تأثیر درمان شناختی مبتنی بر حضور ذهن در کاهش میزان اضطراب مرگ زنان مبتلا به بیماری عروق کرونر می‌باشد.
روش بررسی: این پژوهش مطالعه‌ای نیمه تجربی، دو گروهی و سه مرحله‌ای است که بر روی 30 زن مبتلا به بیماری عروق کرونر که به‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند، انجام شد. گروه آزمایش طی 8 جلسه 2 ساعته (هفته‌ای یک جلسه) به مدت 2 ماه به‌صورت گروهی تحت مداخله درمان شناختی مبتنی بر حضور ذهن قرار گرفت. شرکت‌کنندگان در این پژوهش قبل، بعد و در دوره پیگیری مداخله به کمک مقیاس اضطراب مرگ مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده‌ها، مقیاس اضطراب مرگ Templer (1970) بود و به‌منظور دستیابی به نتایج از نرم‌افزار SPSS و تحلیل کوواریانس تک متغیره و میانگین تعدیل‌شده استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌های حاصل از این پژوهش نشان داد درمان شناختی مبتنی بر حضور ذهن بر کاهش میزان اضطراب مرگ مبتلایان تأثیر معنی‌داری داشته است (0/001>P). این نتایج در مرحله پیگیری نیز حفظ گردید.
نتیجه‌گیری: با توجه به تأثیر درمان شناختی مبتنی بر حضور ذهن بر کاهش میزان اضطراب مرگ مبتلایان و تداوم اثر آن، به‌کارگیری این روش در همه سطوح پیشگیری و درمان مبتلایان به بیماری‌های جسمی ضروری به نظر می‌رسد.
واژه‌های کلیدی: درمان شناختی مبتنی بر حضور ذهن، اضطراب مرگ، عروق کرونر، زنان.
متن کامل [PDF 898 kb]   (314 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قلب و عروق
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها