:: دوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
دوره 19 شماره 6 صفحات 48-56 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی بیان ژن گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) در بیماران مبتلا به سرطان مری
زهره میر، غلامرضا مطلب* ، مهتا مظاهری، شهلا نجفی
گروه زیست ‌شناسی، دانشگاه زابل، زابل ، reza.motaleb@uoz.ac.ir
چکیده:   (1619 مشاهده)
زمینه و هدف: سرطان مری هشتمین سرطان شایع و ششمین علت مرگ ناشی از سرطان در سراسر جهان است. در ایران سرطان مری دومین و سومین سرطان شایع به ترتیب در مردان و زنان ایرانی است. گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی یک دریافت‌کننده تیروزین کینازی از خانواده ErbB است که اختلال در بیان آن در پاتوفیزیولوژی بسیاری از بدخیمی‌ها با منشأ اپیتلیال از جمله سرطان مری دخالت داشته و فاکتور مهمی در بررسی پیش‌آگهی و مرحله پیشرفت بالینی بیماری است. در این پروژه تحقیقاتی، بیان ژن EGFR در بیماران مبتلا به سرطان مری در ایران مورد بررسی قرار گرفت.
روش بررسی: این تحقیق به روش مطالعه هم‌گروهی تاریخی انجام گرفت. 30 نمونه بافت پارافینه سرطان مری و سالم جهت اندازه‌گیری سطح بیان ژن EGFR توسط RT-qPCR آنالیز گردید. واکنش‌های PCR برای ژن‌های EGFR و کنترل داخلی (β-actin) توسط روش (Livac) انجام شد. همه آنالیزها توسط نرم‌افزار SPSS (SPSS, Inc., Chicago, IL) انجام شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد اختلاف معنی‌داری بین بیان ژن EGFR در افراد بیمار و سالم وجود دارد (0/05P<). به‌نحوی‌که بیان ژن EGFR در افراد بیمار 4/25 برابر بیشتر از افراد سالم بود.
نتیجه‌گیری: EGFR در افراد بیمار نسبت به گروه کنترل افزایش بیان نشان داد که شاید بتوان از آن به‌عنوان بیومارکر احتمالی در سرطان مری در جمعیت ایرانی استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: سرطان مری، گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی، RT-qPCR.
متن کامل [PDF 1252 kb]   (387 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژنتیک
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها