:: دوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
دوره 19 شماره 6 صفحات 99-113 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش RNA های غیرکدکننده طویل در خون‌سازی و بدخیمی‌های خونی
مونا آقامحمدحسین تجریشی، امیر آتشی* ، الهام سجادی، زینب ساعی
مرکز تحقیقات پیشگیری از سرطان، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، شاهرود ، atashia@gmail.com
چکیده:   (1654 مشاهده)
زمینه و هدف: مطالعات متعدد کلاسی از خانواده‌ی RNA های غیرکدکننده‌ی را نشان دادهاند، تحت عنوان RNA های غیر کدکنندهی طویل (long non-coding RNAs-lncRNAs) که دارای نقش‌های مختلفی در زمینه‌ی تمایز سلولی و بیماری‌زایی هستند. شواهد اخیر نشان می‌دهد lncRNA ها در تنظیم خون‌سازی، ازجمله در تمایز رده‌ی میلوئیدی، لنفوئیدی و اریتروئیدی، نقش بسزایی دارند. هدف از نگارش این مقاله مروری بررسی انواع lncRNA های شناخته‌شده‌ی دخیل در خون‌سازی است و در ادامه به اختلال در تنظیم بیان برخی از lncRNA ها در بدخیمیهای خونی اشاره می‌کند.
روش بررسی: در این مطالعه، مقالات مرتبط با موضوع از پایگاه داده‌های معتبر خارجی مانند ISI، Pubmed و Scopus استخراج و مورد استفاده قرار گرفت.
یافته‌ها: LncRNA ها اخیراً در مقیاس ژنومی وسیعی شناسایی‌شده‌اند و تنها بخش کوچکی از عملکردشان تا به امروز شناخته ‌شده است. lncRNA ها دارای نقش‌های بیولوژیکی متنوعی در زمینه‌ی بیان ژن، تمایز سلولی و بیماری‌زایی هستند. مطالعات اخیر بیان lncRNA ها را در بسیاری از سرطان‌ها ازجمله بدخیمی‌های خونی نشان داده‌اند.
نتیجه‌گیری: بیان غیرطبیعی lncRNA ها می‌تواند باعث اختلال در تمایز سلول‌های خونی گردد که این مسئله خود منجر به بروز اختلالات و بدخیمی‌های خونی می‌شود. مطالعات انجام‌ شده نشان می‌دهد که lncRNA ها می‌توانند ابزاری جهت تشخیص و پیش‌آگهی بسیاری از بیماری‌ها و جایگزین درمان باشند.
واژه‌های کلیدی: RNA های غیرکدکننده طویل، خون‌سازی، بدخیمی‌های خونی.
متن کامل [PDF 1179 kb]   (647 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه مروری | موضوع مقاله: هماتولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۲/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها