:: دوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
دوره 19 شماره 3 صفحات 11-22 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان انتشار گازهای سولفید هیدروژن و آمونیاک در هوای اطراف تصفیه ‌خانه‌های فاضلاب از نوع برکه تثبیت گازهای معدنی مولد بو در تصفیه‌خانه
علی آرزومند، حمزه علی جمالی، حمید کاریاب، محمد مهدی امام جمعه، سعید امیدی ، زینب کریمی
گروه اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان،ایران ، S_Omidi2000@Yahoo.com
چکیده:   (1307 مشاهده)
زمینه و هدف: تولید بو یکی از نگرانی های صنعت آب و فاضلاب به خصوص در مجاورت مناطق مسکونی است. سولفید هیدروژن و آمونیاک، از ترکیبات معدنی بوزا در تصفیه خانه‌های فاضلاب هستند. این گازها اثرات نامطلوبی روی انسان و محیط ‌زیست دارند.
روش بررسی: این مطالعه از نوع مقطعی بوده و در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام ‌شده است. پس از بازدیدهای میدانی در اطراف تصفیه خانه، تعداد 12 ایستگاه نمونه ‌برداری تعیین شد. ایستگاه‌ های نمونه ‌برداری در چهار جهت جغرافیایی و با در نظر گرفتن جهت وزش بادهای دایمی در فاصله های صفر، دو و چهار کیلومتری از محل تصفیه خانه انتخاب شدند. نمونه ‌برداری در چهار فصل سال و در زمان صبح و عصر انجام گرفت و تعداد 192 نمونه از اطراف تصفیه ‌خانه تهیه شد.
یافته ‌ها: نتایج نشان داد که انتشار گازهای آمونیاک و سولفید هیدروژن در فصل های گرم به‌ طور معنی‌ داری با (0/011P=) و (0/004=P) بیشتر شده و حداکثر انتشار این گازها در فصل تابستان می ‌باشد. همچنین در طی شبانه ‌روز، بالاترین غلظت این دو گاز در هنگام عصر بوده است.
نتیجه‌ گیری: بر اساس نتایج به ‌دست ‌آمده، غلظت گازهای سولفید هیدروژن و آمونیاک در تمام فصول به‌ جز زمستان در محدوده آستانه بو قرار دارند. همچنین غلظت سولفید هیدروژن در فصل تابستان و غلظت آمونیاک در تمام فصل ها بر اساس رهنمودهای سازمان جهانی بهداشت و استاندارد سازمان حفاظت محیط ‌زیست آمریکا بالاتر از حد مجاز بود.
 
واژه‌های کلیدی: تصفیه‌ خانه فاضلاب، بو، سولفید هیدروژن، آمونیاک، برکه تثبیت.
متن کامل [PDF 1063 kb]   (353 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت محیط
دریافت: ۱۳۹۵/۲/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۶/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها