:: دوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
دوره 19 شماره 3 صفحات 42-51 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه‌ای پروبیوتیک خوراکی و دایمتیکون بر روی کولیک شیرخواری
فاطمه فاموری* ، طاهره ریاحی، محمدعلی زمانی، الهام هاشمی، کرمعلی کثیری
گروه اطفال، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد؛ مرکز تحقیقات توسعه رشد اطفال، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،اصفهان،ایران ، fat.famoori@gmail.com
چکیده:   (1951 مشاهده)
زمینه و هدف: کولیک شیرخواری یکی از شایع ‌ترین مشکلات شیرخواران در 3 ماه اول زندگی است و حدود 28%-3% شیرخواران را درگیر می‌کند. این بیماری باعث نگرانی زیادی برای والدین و مشکلات درمانی برای متخصصین کودکان نیز می‌شود. پاتوژنز این بیماری هنوز ناشناخته است. هدف این مطالعه بررسی اثر پروبیوتیک لاکتوباسیلوس روتری (Lactobacillus reuteri) بر روی بهبود علائم و نشانه‌های کولیک شیرخواری در یک مطالعه آینده‌نگر بود.
روش بررسی: این مطالعه از نوع کار آزمایی بالینی مورد شاهدی است. تعداد 70 شیرخوار با معیارهای کولیک شیرخواری وارد مطالعه شدند و به‌صورت تصادفی در دو گروه دریافت پروبیوتیک لاکتوباسیلوس روتری (108 باکتری زنده روزانه) یا دایمتیکون (20 میلی‌گرم سه بار در روز) برای 28 روز قرار گرفتند.
یافته‌ها: 70 شیرخوار 34 بیمار در گروه پروبیوتیک و 36 نفر در گروه دایمتیکون مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی گروه‌های پروبیوتیک و دیمتیکون به ترتیب 41/35 و 43/5 روز بوده است. میزان متوسط زمان گریه در دو گروه پروبیوتیک و دایمتیکون از میزان اولیه 206 دقیقه روزانه به 47±78/2 و 36/5±173/8 دقیقه روزانه به ترتیب بعد از دو هفته رسید. درنهایت 88% و 9% شیرخواران در گروه پروبیوتیک و دایمتیکون بهبود یافتند. عارضه جانبی برای هیچ‌کدام از دو دارو مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: داروی پروبیوتیک علائم و نشانه‌های کولیک را به‌صورت قابل‌توجه در شیرخواران شیر مادر خوار کاهش داد که می‌تواند بیانگر نقش مهم این دارو نه‌تنها در بهبود معیارهای کولیک بلکه در کاهش شدت دفع گاز شیرخواران که نشانه شدت نفخ شکم است، باشد.
واژه‌های کلیدی: میکروب‌های دستگاه گوارش، پروبیوتیک، دایمتیکون، شیرخوار، کولیک.
متن کامل [PDF 829 kb]   (609 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اطفال
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۶/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها