:: دوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
دوره 19 شماره 3 صفحات 23-31 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی پک سل‌های تزریقی و ارتباط بین هماتوکریت پک سل‌ها با میزان افزایش هماتوکریت در بیماران تالاسمی
کیاوش فکری، کرمعلی کثیری ، تقی جلیل، فروزان گنجی
مرکز توسعه و تحقیقات بالینی بیمارستان‌ هاجر، شهرکرد ، kasiri207@yahoo.com
چکیده:   (1795 مشاهده)
زمینه و هدف: مقدار خون تزریقی در بیماران تالاسمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار ‌می باشد و مقدار خون محاسبه ‌شده برای بیماران بر اساس حجم دقیق واحدهای پک سل و همچنین هماتوکریت آن‌ها می‌باشد. هدف از این مطالعه، ارزیابی پک سل‌ها و عوامل موثر در میزان هماتوکریت آن‌ها و ارتباط آن با افزایش هماتوکریت بعد از تزریق خون می‌باشد.
روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی- تحلیلی است. مشخصات مربوط به سن، حجم، نوع ماده ضد انعقاد هموگلوبین و هماتوکریت ثبت شد و یک CBC قبل از تزریق و همچنین 1 و 24 ساعت بعد از تزریق برای اندازه‌گیری هموگلوبین و هماتوکریت گرفته شد. داده‌های حاصل توسط نرم‌افزار SPSS مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: کیسه‌های حاوی ماده‌ی ضد انعقاد CPDA-1 هماتوکریت بیشتر از کیسه‌های حاوی ماده‌ی ضد انعقاد CPD+SAGM داشته‌اند و کیسه‌های از نوع کم لکوسیت هماتوکریت بیشتر از کیسه‌های از نوع معمولی داشته‌اند (0/05<P). با افزایش حجم پک سل‌ها هماتوکریت کاهش می‌یابد (0/001<P). همچنین هماتوکریت 24 ساعت بعد از تزریق بیشتر از 1 ساعت بعد می‌باشد (0/001<P). تغییرات Hct در زمان‌های قبل، 1 و 24 ساعت بعد از تزریق تفاوت معنی‌داری دارند (0/001<P).
نتیجه‌گیری: حجم پک سل، نوع ماده ضد انعقاد و نوع پک سل از فاکتورهای مهم در میزان هماتوکریت کیسه‌های خون می‌باشد که بر میزان هماتوکریت هدف بعد از تزریق اثر می‌گذارند.
 
واژه‌های کلیدی: هماتوکریت، هموگلوبین، پک سل، تالاسمی.
متن کامل [PDF 1008 kb]   (300 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: هماتولوژی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها