:: دوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
دوره 19 شماره 3 صفحات 65-75 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه کیفیت و انواع اختلالات خواب در بیماران دیابتی نوع دو کنترل ‌شده و کنترل نشده
بهمن صادقی سده ، افسانه طلایی، محمود پرهام، عارفه سادات صادقی، سحر صادقی سده
گروه پزشک اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی اراک،اراک،ایران ، drbhs48@yahoo.com
چکیده:   (1737 مشاهده)
زمینه و هدف: شواهد آزمایشگاهی و اپیدمیولوژیک نشان داده است که طول مدت خواب و کیفیت آن با دیابت ارتباط داشته و ممکن است خطر ابتلا به دیابت ملیتوس نوع دو را بالا ببرد. اختلالات خواب در بیماری‌های مزمن بسیار شایع‌اند؛ لذا این مطالعه جهت مقایسه کیفیت و انواع اختلال خواب در بین دو گروه از بیماران دیابتی نوع دو با کنترل خوب و نامطلوب و یافتن ارتباط بین کنترل متابولیک قند و خواب طراحی شد.
روش بررسی: در این مطالعه مورد شاهدی 160 نفر از بیماران دیابتی نوع دو مراجعه‌کننده به مرکز دیابت شهر قم و اراک برحسب سطح A1C به دو گروه با کنترل خوب (65 نفر) و کنترل نامطلوب (95 نفر) تقسیم شدند و داده‌ها بر اساس پرسشنامه سنجش کیفیت خواب پیتزبورگ و جداول نه ‌گانه DSM-IV-TR جمع‌آوری و با تست کای اسکور، تی تست و رگرسیون لجستیک آنالیز شدند.
یافته‌ها: در این مطالعه کیفیت خواب رابطه خطی مستقیم با سطح HBA1C، به‌عنوان مارکر اصلی کنترل گلایسمیک داشت و در کل کژ خوابی‌ها در دیابت کنترل نشده بیشتر بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به نقش بارز کنترل گلاسمیک در بیماری دیابت ملیتوس نوع دو، تعدیل عوامل موثر بر آن بسیار مهم است. سبک زندگی یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر مراقبت بیماری دیابت است و خواب و استراحت کافی یکی از مهم‌ترین اجزا زندگی بشر و موثر بر کنترل قند است. لذا باید ارتقاء کمی و کیفی خواب و تشخیص و درمان اختلالات آن به‌عنوان مداخله‌ای جهت بهبود کنترل قند خون در بیماران با دیابت نوع دو مدنظر قرار گیرد. از جنبه دیگر نیز، بیمارانی که قند خون مطلوبی دارند، از خواب بهتری برخوردار بوده و کیفیت خواب آنان نیز بهتر است.
واژه‌های کلیدی: دیابت نوع دو، سطح HBA1C، اختلال خواب، خواب.
متن کامل [PDF 997 kb]   (338 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۴/۴/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۱


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها