:: دوره 18، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1395 ) ::
دوره 18 شماره 3 صفحات 78-86 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌‎بینی بقای عاری از بیماری مبتلایان به‌ سرطان تیروئید و تعیین عوامل موثر بر آن طی سال های 1357 تا 1391
جواد فردمال، محمد ابراهیم غفاری، سید رسول زکوی، قدرت اله روشنایی* ، نیلوفر جوانروح
مرکز تحقیقات مدل‎سازی بیماری‎های غیرواگیر، گروه آمار زیستی و اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، gh.roshanaei@umsha.ac.ir
چکیده:   (3020 مشاهده)

زمینه و هدف: سرطان تیروئید نوعی بدخیمی غدد درون‌ریز است که بروز آن به‌طور پیوسته در بسیاری از مناطق جهان در حال افزایش است. با توجه به اینکه ممکن است، عوامل متفاوتی بر بقای عاری از بیماری در مبتلایان به سرطان تیروئید موثر باشد؛ لذا هدف این مطالعه شناسایی این عوامل است.

روش بررسی: در این مطالعه هم‌گروهی تاریخی، 785 بیمار مبتلا به سرطان تیروئید تمایز یافته مراجعه‌کننده به بخش پزشکی هسته ای بیمارستان امام رضا (ع) و بیمارستان قائم (عج) شهر مشهد طی سال های 1357 تا 1391 مورد بررسی قرار گرفت. پیگیری تمام بیماران از طریق مراجعات دوره‌ای و تماس تلفنی انجام شد. اثر عوامل مختلف دموگرافیکی و بالینی بر بقای عاری از بیماری مبتلایان با استفاده از مدل بقای وایبل ارزیابی شد.

یافته ها: میانه زمان بقای عاری از بیماری مبتلایان برابر 05/1±15 سال بهدست آمد. ارزیابی ویژگیهای کلینیکی و پاتولوژی در حالت یک‌ متغیره نشان داد که تأثیر متغیرهای جنس، سن در زمان تشخیص، نوع سرطان، مرحله سرطان، نوع درمان، تیروگلوبولین اولیه، اندازه تومور، وضعیت گره‌های لنفاوی درگیر، وضعیت متاستاز و جراحی ناکامل و در حالت چندگانه نیز اندازه تومور، وضعیت متاستاز، وضعیت گره‌های لنفاوی درگیر و سن در زمان تشخیص رابطه معنیداری بر بقای عاری از بیماری مبتلایان داشت (05/0>P).

نتیجه گیری: با توجه به عوامل متعدد تأثیرگذار بر خطر عود مجدد بیماران و تأثیرگذار بودن وضعیت متاستاز، اندازه تومور، وضعیت گره‌های لنفاوی درگیر و سن در زمان تشخیص در حالت تعدیل شده، به نظر می‌رسد افرادی که دارای متاستاز دوردست می‌باشند و در مرحله چهارم مرحلهبندی اندازه تومور، دارای درگیری غدد گره‌های لنفاوی و بالای 45 سال می‌باشند، در خطر عود مجدد بیشتری قرار دارند.

واژه‌های کلیدی: سرطان تیروئید، تحلیل بقای عاری از بیماری، مدل وایبل.
متن کامل [PDF 992 kb]   (13567 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی و آمار حیاتی
دریافت: ۱۳۹۳/۸/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۴/۲/۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها