:: دوره 20، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) ::
دوره 20 شماره 1 صفحات 1-6 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش نارسایی شناختی و نارسایی هیجانی در تعارضات زناشویی زنان در معرض طلاق
مسلم عباسی ، شهریار درگاهی ، رضا قاسمی جوبنه*
دانشجو، گروه مشاوره، دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (2101 مشاهده)

زمینه و هدف: تعارضات زناشویی و به طبع آن طلاق در پی عوامل مختلفی رخ می دهد که یکی از آن ها عوامل روان‌شناختی است؛ بنابراین این پژوهش با هدف بررسی نقش نارسایی شناختی و نارسایی هیجانی در تعارضات زناشویی زنان در معرض طلاق صورت گرفت.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر همبستگی است. ١٠٠ نفر از زنان متقاضی طلاق شهر شیراز با استفاده از شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و به مقیاس‌های نارسایی شناختی و نارسایی هیجانی و پرسشنامه تعارضات زناشویی پاسخ دادند. در تحلیل داده‌ها از تحلیل رگرسیون گام ‌به‌ گام استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که متغیرهای پیش‌بین می‌توانند به‌صورت مثبت و معنی دار تعارضات زناشویی در زنان در معرض طلاق را پیش‌بینی کنند. بدین ترتیب که در مرحله اول نارسایی هیجانی حدود 23% از واریانس تعارضات زناشویی را تبیین می کند و در مرحله بعد با اضافه شدن نارسایی شناختی میزان پیش‌بینی کنندگی به 32% افزایش یافت (0/01>P).
نتیجه‌گیری: نارسایی‌های شناختی و هیجانی می تواند یکی از دلایل تعارضات زناشویی در زنان در معرض طلاق باشد، بنابراین آموزش مهارت هایی از این قبیل برای ازدواج امری ضروری است.
نتیجه گیری: نارسایی های شناختی و هیجانی می­تواند یکی از دلایل تعارضات زناشویی در زنان در معرض طلاق باشد، بنابراین آموزش مهارت­هایی از این قبیل برای ازدواج امری ضروری است.

واژه‌های کلیدی: نارسایی شناختی، نارسایی هیجانی، تعارضات زناشویی، طلاق، زنان
متن کامل [PDF 697 kb]   (773 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روان شناسی
دریافت: ۱۳۹۳/۷/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها