در حال انتقال سرور
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره نشريه آخرين شماره تمام شماره‌ها جستجو ثبت نام ارسال مقاله تماس با ما ::
:: دوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) ::
دوره 20 شماره 2 صفحات 13-23 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر یک دوره تمرینات مقاومتی، هوازی و ترکیبی بر سطح سرمی ایریزین و پروتئین واکنش‌گر C در زنان چاق
مهین خسرویانفر ، خسرو جلالی دهکردی* ، غلامرضا شریفی، علی جلالی دهکردی
گروه فیزیولوژی ورزش، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران
چکیده:   (895 مشاهده)
زمینه و هدف: هورمون آیریزین یک نوع مایوکاین است که بلافاصله بعد از فعالیت بدنی در عضلات اسکلتی ترشح‌شده و در گردش خون جریان می‌یابد. هدف از پژوهش حاضر مقایسه اثر یک دوره تمرینات مقاومتی، هوازی و ترکیبی بر سطح سرمی ایریزین و پروتئین واکنش‌گر C در زنان چاق بود.
روش بررسی: در این مطالعه نیمه تجربی، 36 نفر زن چاق با میانگین (سن: 6/82±33/27 سال، وزن: 9/73±76/11 کیلوگرم، قد: 5/21±156/18 سانتی‌متر و درصد چربی 48/3±38/61) به‌صورت هدفمند و در دسترس انتخاب و به سه گروه تمرین مقاومتی (12n=)، هوازی (12n=) و ترکیبی 12=n) تقسیم شدند. ابتدا وزن، قد، شاخص توده بدنی، WHR، Vo2max و درصد چربی و نمونه خونی از آزمودنی‌ها گرفته شد. سپس برنامه تمرینی مقاومتی، هوازی و ترکیبی به مدت 8 هفته و سه جلسه در هفته اجرا گردید. برنامه مقاومتی با وزنه 55% تا 75% یک تکرار بیشینه، برنامه تمرین هوازی 55% تا 75% ضربان قلب ذخیره و برنامه تمرین ترکیبی، ترکیبی از برنامه تمرینی گروه هوازی و مقاومتی اجرا گردید. 24 ساعت پیش و پس از 8 هفته تمرین نمونه خونی آیریزین، C-reactive protein (CRP) و شاخص‌های تن‌سنجی اندازه‌گیری شد. برای بررسی تغییرات از پیش‌آزمون تا پس‌آزمون از t همبسته در هر گروه و برای مقایسه بین گروهی از آزمون تحلیل واریانس یک‌طرفه استفاده شد. در صورت مشاهده‌ی نتایج معنی‌دار از آزمون تعقیبی بونفرونی استفاده شد. سطح معنی داری 0/05P≤ در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد، انجام 8 هفته برنامه تمرینی هوازی و ترکیبی باعث افزایش آیریزین سرمی و کاهش CRP در هر سه گروه شد (0/05P). افزایش آیریزین در گروه مقاومتی معنی دار نبود (0/05P). همچنین، آیریزین و CRP در بین سه گروه تفاوت معنی داری مشاهده نشد (0/05P).
نتیجه‌گیری: درمجموع یافته‌های پژوهش حاضر نشان داد که فعالیت ورزشی هوازی با شدت 55% تا 75% ضربان قلب ذخیره و کار با وزنه با شدت 55% تا 75% یک تکرار بیشینه احتمالاً محرکی برای ترشح آیریزین است و از طریق ترشح مایوکاین هایی مانند آیریزین، باعث کاهش CRP شد این نتیجه نشان‌دهنده نقش ضدالتهابی آیریزین می‌باشد.
واژه‌های کلیدی: تمرینات هوازی، مقاومتی، ترکیبی، آیریزین، CRP، زنان چاق
متن کامل [PDF 1038 kb]   (439 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۱۱
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khosravianfar M, Jalali dehkordi K, Sharifi G, jalali dehkordi A. Comparison of the effect of period of resistance, aerobic and concurrent training on irisin, CRP serum levels in obese women. J Shahrekord Univ Med Sci. 2018; 20 (2) :13-23
URL: http://journal.skums.ac.ir/article-1-3127-fa.html

خسرویانفر مهین، جلالی دهکردی خسرو، شریفی غلامرضا، جلالی دهکردی علی. مقایسه اثر یک دوره تمرینات مقاومتی، هوازی و ترکیبی بر سطح سرمی ایریزین و پروتئین واکنش‌گر C در زنان چاق. مجله دانشگاه علوم پزشکی شهركرد. 1397; 20 (2) :13-23

URL: http://journal.skums.ac.ir/article-1-3127-fa.htmlدوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد Journal of Shahrekord University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3792