در حال انتقال سرور
   [صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره نشريه آخرين شماره تمام شماره‌ها جستجو ثبت نام ارسال مقاله تماس با ما ::
:: دوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
دوره 19 شماره 6 صفحات 24-37 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات نانو ذرات نقره بر بافت‌شناسی بیضه و هورمون‌های محور هیپوفیز- بیضه در موش‌های کوچک آزمایشگاهی
محمد سعید حیدرنژاد* ، گلی قاسمی، جهانگیر کبوتری
گروه جانورشناسی، دانشگاه شهرکرد ، m_heydarnejad@yahoo.com
چکیده:   (1402 مشاهده)
زمینه و هدف: نانو ذرات نقره قادرند از غشاهای بیولوژیکی عبور نمایند. لذا، این پژوهش جهت تأثیر نانو ذرات نقره بر بافت‌شناسی بیضه و هورمون‌های محور هیپوفیز- بیضه در موش‌های کوچک آزمایشگاهی انجام گرفت.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی، 36 سر موش نر بالغ سالم نژاد Balb/c با میانگین وزنی 3±28/5 گرم به‌طور تصادفی در سه گروه 12 ‌تایی قرار گرفتند. گروه شاهد گروه تیمار 1 که نانو ذرات نقره با غلظت 20 قسمت در میلیون و گروه تیمار 2 که نانو ذرات نقره با غلظت 50 قسمت در میلیون دریافت کردند. در روزهای 21،7 و 40، چهار سر از موش های هر گروه را با ماده بی هوشی (10 میلی لیتر کتامین، 0/5 میلی لیتر آسپیرومازین، 2 میلی لیتر دیازپام و کمتر از 0/5 میلی ‌لیتر زایلازین) به مقدار کمتر از 0/01 میلی‌ لیتر به کمک سرنگ انسولین با تزریق عضلانی بی هوش کرده و عمل خون گیری به‌طور مستقیم از قلب آن ها صورت گرفت. تغییرات وزن بدن موش ها و بیضه ها با استفاده از ترازوی دیجیتال اندازه‌گیری و ثبت شد. مقاطع بافتی از بیضه‌ها تهیه و با رنگ آمیزی هماتوکسیلین- ائوزین مطالعه شدند. خون گیری مستقیم از ناحیه بطن به عمل آمد. نتایج به کمک ANOVA و نرم‌افزار SPSS تجزیه‌ و تحلیل شد.
یافته‌ها: میانگین وزن بدن موش ها اختلاف آماری معنی داری را نشان نداد. تغییرات هیستوپاتولوژیک قابل‌توجهی در مورفولوژی بیضه در گروه تیمار با غلظت 50 قسمت در میلیون نسبت به تیمار با غلظت 20 قسمت در میلیون مشاهده شد. سطح LH سرم در گروه تیمار یک 8% و در گروه تیمار دو به میزان 31% نسبت به شاهد افزایش یافت. اما غلظت هورمون FSH موجود در سرم خون در گروه‌های تیمار با نانو ذرات نقره با دوزهای 20 قسمت در میلیون و 50 قسمت در میلیون تغییر معنی داری نسبت به گروه شاهد نشان نداد.
نتیجه‌گیری: استفاده از نانو ذرات نقره می تواند سبب تغییرات هورمونی و بافتی در بیضه جنس نر شود و نهایتاً بر عملکرد سیستم تولید مثلی نر و میزان باروری آن اثر بگذارد.
واژه‌های کلیدی: بیضه، نانو ذرات نقره، FSH، LH، موش.
متن کامل [PDF 1495 kb]   (259 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زيست شناسي جانوري
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Heydarnejad M S, Ghasemi G, Kaboutari J. Effects of silver nanoparticles (Ag-NPs) on testis histology and hormones of pituitary-testicular axis in small laboratory mice (Mus musculus). J Shahrekord Univ Med Sci. 2018; 19 (6) :24-37
URL: http://journal.skums.ac.ir/article-1-3116-fa.html

حیدرنژاد محمد سعید، قاسمی گلی، کبوتری جهانگیر. بررسی اثرات نانو ذرات نقره بر بافت‌شناسی بیضه و هورمون‌های محور هیپوفیز- بیضه در موش‌های کوچک آزمایشگاهی. مجله دانشگاه علوم پزشکی شهركرد. 1396; 19 (6) :24-37

URL: http://journal.skums.ac.ir/article-1-3116-fa.htmlدوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد Journal of Shahrekord University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3792